środa, 9 września 2015

Tylko Kochankowie Przeżyją

    


     
     Tylko Kochankowie Przeżyją to film niezwykły. Film, który powinno się oglądać w nocy, w ciepłym pokoju, gdy jest się już lekko znudzonym codziennością i pragnie się czegoś nowego. Gdy jesteśmy już zmęczeni, lekko pomiędzy snem a rzeczywistością. Wtedy należy włączyć ten film, a dźwięk podgłosić aby wypełnił całe otoczenie. Potem wystarczy już zanurzyć się w królestwie przepięknych dźwięków, niesamowitych obrazów i magicznego klimatu opuszczonego Detroit. 

     
     Ten film to nie zwykła opowieść. Nie liczą się tu zwroty fabuły, właściwie jest ona tylko dodatkiem. Dodatkiem do tego abyśmy mogli przeżyć kilka nocy razem z dwójką głównych bohaterów. Bohaterów, którzy tak jak my często borykają się ze znudzeniem codziennością, lecz swoim związkiem próbują odmienić ten stan. Dwójką wampirów,  którym towarzyszą winylowe płyty, książki i dźwięki gitary oraz lutni.
Cała historia to tak naprawdę tylko wycinek kilku dni ich życia. Jest ono monotonne, ale jakże fascynujące zarazem. Przez cały film poznamy zaledwie kilkoro postaci. Jest więc dwoje głównych bohaterów idealnie zagranych przez Tildę Swinton i Toma Hiddlestona, jest tajemniczy bardzo stary nawet jak na wampira przyjaciel głównej bohaterki grany przez Johna Hurta, oraz siostra wspomnianej wcześniej wampirki, w której rolę wciela się Mia Wasikowska.
Jeśli ktoś czytał zarys fabuły filmu na jakiejś stronie może się zdziwić ponieważ podczas seansu okaże się iż jest to tylko mały wyrywek filmu trwający jakieś 15 minut. Wszystko dlatego, bo jest to film do przeżycia, a nie obejrzenia. Nie mamy tutaj, tak jak mówiłem wcześniej, skupiać się na zawiłej fabule  tylko chłonąć klimat filmu. Jeśli ktoś spodziewał się po tym filmie horroru lub romansu może się zawieść. To zdecydowanie co innego. Jeśli jednak szuka ktoś odskoczni od codzienności, niesamowitej muzyki, fantastycznych zdjęć i wylewającej się wręcz z ekranu specyficznej atmosfery to musi to obejrzeć, na pewno pozostanie on na długo w pamięci. Nie zamierzam już więcej pisać ponieważ to po prostu trzeba zobaczyć...


10/10

+ muzyka
+ klimat
+ scenografia
+ magia Detroit
+ bohaterowie
+ świetna gra aktorska

2 komentarze:

  1. "Tylko kochankowie przeżyją" jest na mojej liście filmów do obejrzenia już od jakiegoś czasu, więc zapewne wkrótce go obejrzę :)

    OdpowiedzUsuń